STL Dosyası Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Açılımı “Stereolithography” olan .stl uzantısı, 3 boyutlu tasarlanmış modellerin yüzeylerinin matematiksel bir düzen içerisinde çok sayıda üçgene bölünmesiyle elde edilen ve bu üçgenlerin üç adet noktsıyla 3 boyutlu modeli temsil ettiği bir format türüdür. Bu üçgenlerin sayısı arttıkça doğru orantılı bir şekilde modelinde detayı artmaktadır. STL dosya türü en yaygın kullanılan 3 boyutlu baskı formatıdır. STL dosyalar 3 boyutlu modellerin hacim bilgisini saklar.

 

STL Dosyalar Nasıl Oluşturulur?

 

STL dosyaları birçok 3 boyutlu modelleme programlarıyla (Tinkercad, Sketchup, Onshape, Fusion360, FreeCAD) elde edebilirsiniz. Kullanılan program üzerinde yapılan tasarım ardından ‘’Dışar Aktar(Export)” veya “Farklı Kaydet” seçeneklerine tıkladıktan sonra STL uzantısı tercih edilerek basit bir şekilde STL formatta tasarımınızı kaydedebilirsiniz. STL dosyasına dönüştürülürken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır.

 

 

stl dosya

stl

1-) STL Çözünürlüğü

 

STL dosyası oluşturulurken modelleme üzerinde oluşturacağınız üçgen sayısının fazlalığı doğrudan modelin çözünürlüğünü arttırmaktadır. Fakat çözünürlüğü ve detayı fazla olan dosyanın boyutu da fazla olmaktadır ve dolayısıyla baskı süresi de artmaktadır. Bir modelleme tasarlarken bu parametrelere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

2-) Akor Toleransı

 

Bir diğer adıyla sapma diyebileceğimiz bu durum çözünürlüğe etki eden faktörlerden biridir. Bu parametre model yüzeyi ile STL dosyasının oluşturduğu üçgenler arası mesafeyi sınırlar. Akor toleransı küçüldükçe STL yüzeyi modelde bulunan yüzeye yaklaşacaktır. Önerilen yükseklik değerleri 0.01 ile 0.001 mm arasındadır.

 

3-) Açı Kontrolü

 

Tolerans oluşturulan model üçgenlerin normali ile bitişik üçgenler arasındaki açıyı limitler. Toleransı azaltmak çözünürlüğü geliştirir. İdeal değer genelde 15 ile 0 derece arasındadır.

 

Baskıda Uygunluk

 

Oluşturulan STL dosyası modelleme esnasında yapılan birtakım yanlışlıklar sebebiyle baskıya elverişli olmayabilir. Fakat bu sorunları ortadan kaldırabilecek birtakım programlar mevcut. Meshmixer ve Netfabb kullanarak modellemenizin baskıya uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu programlarında yetersiz kalabileceği durumlar oluyor, bu gibi durumda yeniden dosyanızın modellmesine dönerek bulunan hataları düzeltmeniz gerekmektedir.

 

Dikkat edilmesi gereken birkaç ip ucu olarak; Modelin çözünürlüğü ayarlanırken dosya büyüklüğüne dikkat edilmesi gerekmektedir ve model oluşturulurken önerilen parametrelerin dışına çıkmamak tavsiye edilir. Son olarak STL dosyası oluşturulurken modellemeye uygun olup olmadığını kontrol ediniz.

 

3 boyutlu yazıcılar hakkında detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.
Rehber niteliğinde içeriklerle doldurduğumuz YouTube kanalımızda cihazlarımız hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.