Savunma Sanayii’nde 3D Yazıcıların Önemi - zaxe.com.tr
 

Blog

Savunma Sanayii’nde 3D Yazıcıların Önemi

Savunma Sanayii’nde 3D yazıcılar sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Ülkelerin en fazla bütçe ayırdığı alanlardan biri olan savunma sanayisinin ihtiyaçlarını hızlı ve düşük maliyetlerle karşılayacak 3 boyutlu yazıcılarla denizaltı pervanesi, uçak ve uçaksavar parçası, her türlü silahın ekipmanı yerli olarak üretilebilecek.

Dışa bağımlılığın kalkması

3D teknolojisi sayesinde dışa olan bağımlılığında kalkacağı gerçeği bu teknolojinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Üretimde ve savunma alanında dışa bağımlılığı büyük ölçüde ortadan kaldıracağı belirtilen, boyut sınırlaması olmadan üretim yapabilen 3 boyutlu yazıcı teknolojisi Türkiye’de gün geçtikçe daha da yayınlaşmaktadır. Üretim konusunda maliyetleri neredeyse yarı yarıya düşüren bu teknoloji sayesinde, onarım yapılabilecek, arızalı veya aşınmış parçalar yerinde üretilebilecek.

Global Data Raporu

Global Data tarafından yayınlanan rapora göre ülkelerin 3D yazıcılar, bazı ülkeler tarafından nihai üretimde kullanılıyor. Bu, özellikle motorların, uçakların ve uyduların şu anda 3D yazdırılmış bileşenler kullandığı havacılık endüstrisi için geçerli.

Öncülük eden orduların listesi şu şekildedir.

  • ABD Deniz piyadeleri dünya çapında en fazla 3D teknolojisine önem veren bir yapıya sahip. Özellikle, Marine Corps Systems Command bünyesindeki aditif üretim ekibi, 40 metrelik bir 500 metrekarelik baraka kulübesini basabilme yeteneğiyle dünyanın en büyük 3D beton yazıcısını yarattı.
  • ABD Hava Kuvvetleri, 3D baskıyı tedarik zincirine entegre ediyor. Mevcut sistem, asgari sipariş miktarları olmadan artık güvenilir yedek parça kaynaklarına sahip olamayacak onlarca yıllık uçaklar için, uçak bileşenlerini yeniden üretmek adına nasıl kullanılabileceğini araştırıyor.
  • ABD Donanması, F-35B gibi inanılmaz derecede karmaşık askeri teçhizat için hızlı bir şekilde yedek parçalar oluşturabilen ve şu anda bu amaç için faaliyet gösteren Donanma cephe bağlantıları gibi yeni lojistik birimleri yarattı. Donanma ayrıca ilk 3D yazıcılı denizaltı gövdesini üretmek için Oak Ridge Ulusal laboratuvarı ile birlikte çalıştı.
  • ABD Ordusu 3D baskılı modüler drone sistemleri üzerinde de çalışıyor. Ordu, ileri bir üs kampına konuşlandırılabilecek ve yerdeki birlikler için gerektiğinde havacılık yedeklemesi yapmak için kullanılabilecek 3D yazıcılar istiyor.
  • Çin Hava Kuvvetleri, bir 3D Systems ProJet 4500 yazıcı Çin ordusu tarafından satın alındı ​​ve ordunun yakıt tankeri filosu için yedek askeri kamyon parçaları üzerinde çalışıyor. Birkaç Çinli savaş uçağının 3D baskılı parçalar taşıdığı ve şu anda çalıştığı belirtiliyor.
  • Rus ordusu, en yeni ana muharebe tankı T-14 Armata’da 3D baskılı parçalar için birçok uygulamayı test ediyor. Geliştirme sürecinde, prototipleme için 3D baskı kullanıldı.

Güney Kore Hava Kuvvetleri ise Güney Kore’nin InssTEK ve Frances Z3DLAB arasındaki işbirliğiyle Kuzey Kore sınırında yoğun kullanım gören Güney Kore savaş uçakları için parçalar üretiyor.

Global data raporunun maddelerinden yola çıkarak gelişmiş ülkeler 3D teknolojisine hızlıca adapte olmuş durumda, durum böyle olunca Türkiye içinde stratejik açıdan çok elzem olan bu teknolojinin önemi daha fazla anlaşılmalı ve bu alana yatırımlar yapılmalı. Bizler, Zaxe olarak büyümenin ve gelişmenin üretmekten olduğunu biliyoruz ve üreten insanlar için üretiyoruz.

 

3D yazıcılar hakkında detaylı bilgiler öğrenebileceğiniz yazımız için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca rehber niteliğinde kullanabileceğiniz YouTube kanalımızı ziyaret ederek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Open chat
Merhaba
Merhabalar,
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?