Blog

COVID-19 İçin 3D Ek Üretim

Her birimiz, alışılmışın dışında deneyimler edindiğimiz bir süreçten geçiyoruz. 

COVID-19 için önlemler alınması önerilmeden önce de aslında Zaxe olarak elimizden geleni yapıyorduk. Öncelikle herkes sağduyulu ve sorumluluk sahibiydi. COVID-19’un uzun bir kuluçka dönemine sahip olduğunu biliyorduk. Bunun için bütün çalışma arkadaşlarımıza, ailelerini ve arkadaşlarını acil bir durum dışında ziyaret etmemelerini önerdik. Ofisimizi yüksek kaliteli dezenfektanlar ve sabunlar ile sürekli olarak temiz tuttuk. Açıkcası bunlar zaten ofisimizde var olan malzemelerdi. Binada her türlü bakımı ve temizliği arttırdık. Paylaşılan yüzeyleri minimum seviyede tutmaya çalıştık. Çok sayıda kapıyı açık bırakmaya çalışmak ya da Ar-Ge bölümümüzdeki parmak izi kullanan giriş-çıkış sistemini deaktif etmek gibi. Şu an için, içinde bulunduğumuz süreç içerisinde her şeyin daha sağlıklı olabilmesi adına ekip olarak evden çalışıyoruz. Tabii ki 3D yazıcılarımız ve gereken her türlü ekipmanımız da bizimle birlikte. Evden çalıştığımız bu süreçte iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Karşılaştığınız her türlü 3D problem ile sizlere yardımcı olabiliriz.

3D dünyası adeta durmak bilmiyor. Hepimiz önümüzdeki problemleri çözebilmek adına elimizden geleni yapıyoruz. Küresel bir salgının önlenmesine yardımcı olabilmek ve başkaları için bir şeyler inşa edebilmek için biz Zaxe olarak elimizden geleni yapıyoruz. İçinde bulunduğumuz süreci sürekli kritik ediyor ve neler yapabileceğimize dair çözümler arıyoruz. 3D baskı teknolojisinin bu süreçte yardımcı olabileceğini biliyoruz. 

İçinde bulunduğumuz süreçte maske stoğunda bir sorun olduğunu biliyoruz. Maskeler, özellikle bu hastalıkla savaşmak adına ön planda olan sağlık personeli için temel bir gereklilik. Bir çok ülkede yetkililer maskelerin toplu taşıma araçlarında kullanılmasını önerdiler. Ancak şu an için ciddi bir tedarik sıkıntısı yaşıyoruz. Bizler de 3D dünyasında derinlemesine araştırmalar yapıp açık kaynak olarak paylaşılan bütün materyalleri ediniyor ve deniyoruz. 

Örneğin 3D baskı malzemeleri üreticisi Copper3D; maske stoklarına destek olabilmek adına, üç boyutlu olarak basılabilen ve COVID-19’a karşı kullanılabilen N95 maskesinin açık kaynaklı bir STL dosyasını paylaşarak 3D yazıcı sahiplerinin bu sürece destek olmasını hedefliyor. Tasarladıkları bu maske ince parçacıkların etkili bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için birkaç farklı geometri katmanı içeriyor. Maske birkaç parça halinde basılıyor ve sonrasında monte ediliyor. 

Biz de N95 maskesini 3D olarak bastık ve denedik. Zaxe X2 ile üç boyutlu olarak yazdırdığımız N95 maskesinde siyah renkli PLA filament kullandık. PLA yenilenebilir kaynaklardan üretilen bir filament segmenti. N95 maskesini üç boyutlu olarak yazdırdıktan sonra saç kurutma makinesi ile belirli bir dereceye kadar ısıttık. Sonrasında içe doğru kıvırarak şekil verdik. Çene kısmını hafifçe ısıtarak yüzümüze uygun bir hale gelmesini sağladık. Ekstra güvenlik açısından maskenin filtre bölümüne uygun bir filtre kumaşı ekledik. 

Şu an dünya genelindeki stok problemini düşündüğümüzde; 3D yazıcılar ile ek üretim, bu problem ile başa çıkmaya yardımcı olabilir. Biz 3D yazıcı üreticileri olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyor ve mümkün olabildiğince fazla insana ulaşmaya çalışıyoruz.

N95 maskesinin STL dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.